LatviskiIn EnglishПо-русски

Latvijas RC Drift Forums

Remote controlled drift cars and much more.

Kā izvēlēties ekipējumu?

Sāksim ar to, ko pirkt nevajag.

Rotaļlietu veikalos nopērkamās mašīnītes ne velti atrodas vienā stūrī ar šupuļzirdziņiem. Ir liela atšķirība starp pirmsskolas vecuma bērniem domātām mantiņām, un hobija līmeņa modeļiem. Rotaļlietas neatbilst ne sacensību nolikumiem, ne standartiem. Tām nav regulēšanas un uzlabošanas iespēju, un nav iespējas piemeklēt rezerves daļas. Arī pārdot apnikušo mantiņu nesanāks. 

 

Kur pirkt? 

Latvijā driftam piemērotu automodeli var iegādāties veikalos Hobbyshop (t/c "Spice" 2. stāvā), Kulbit un eHobby.

Pirkt var arī kādā no specializētiem interneta veikaliem. Pērkot ārzemju interneta veikalos ir jārēķinās ar sūtīšanas izdevumiem (~60€ TT01 komplektam) un ievedmuitu (vēl ~25% no pirkuma cenas). Var izmēģināt laimi foruma "Pārdod" sadaļā, bet jārēķinās, ka modelim var būt nolietojušās, vai apšaubāmi salabotas detaļas.

 

Ko pirkt?

Pastāv daudz RC mērogu, standartu un šasiju, bet driftam būs nepieciešama pilnpiedziņas 1:10 Touring šasija ar elektrisko motoru. Iesācējam tiek piedāvāti Ready-to-Run (RTR) komplekti, kas ietver gandrīz visu nepieciešamo, lai uzsāktu treniņus. d10rc.lv kopiena rekomendē Tamiya TT01 un HPI Sprint 2. Komplektos mēdz nebūt baterijas (vajadzīgas gan šasijai, gan pultij), un lādētājs. Autošosejas braukšanai domātiem komplektiem jāpiepērk klāt drifta riepas. Pērkot, precizējiet komplektāciju.

 

 

 

 

 

Kāpēc ne iekšdedzes motors? 

Iekšdedzes modeļiem ir mazāks griezes moments, motora regulēšana ir salīdzinoši sarežģīts process, un ar tiem nevar braukt iekštelpās. Tie, kāds domā, ka var tik pildīt iekšā benzīnu un gāzt - rupji kļūdās. Degviela ir speciāla, no Statoila nederēs. Ak jā, baterija tāpat jālādē un jāstutē iekšā, jo ģenerātors, kā 1:1 auto, tiem nav.

Vietējās sacensībās nebūs konkurētspējīgi, pat ja būs atļauti. 

 

Kura šasija ir labāka? 

Katrai ir priekšrocības un trūkumi. Piemēram, TT01 ir diezgan bēdīga standartkomplektācija, bet šasija ir izturīga, vienkārša apkalpošanā, un tai ir pieejami dažādākie uzlabojumi. Sprint 2 Flux standartkomplektācijā ir nikns motors un laba pults, bet aftermarket tūninga klāsts ir ļoti šaurs.

 

Varbūt man vajag PRO līmeņa šasiju?

Drifts ir sporta veids, kur var būt pa daudz jaudas, pa maz saķeres, un dārgāka šasija nedod priekšroku iesācējam. Pieredzējušiem braucējiem domātas šasijas ir trauslākas, un prasa regulāru apkopi. Izstādē "Atpūta un sports 2012" apmeklētāji, izmēģinot spēkus, salauza visas šasijas, izņemot pašu lētāko - Tamiya TT01. Ir arī tāda lieta, ka pro-šasijām ir ļoti daudz regulējumu, un jābūt apņēmībai, pieredzei un pacietībai, lai investētā nauda atmaksājas. 

 

Kardāna vai siksnas piedziņa?

Kopumā touring auto šasijas ir vai nu ar kardānu darbināmas 4WD, vai siksnu darbināmas 4WD, abiem variantiem ir priekšrocības un trūkumi. Šī vairāk ir gaumes lieta
Ar kardāna piedziņu aprīkotās šasijas ir atsaucīgākas par siksnas piedziņas šasijām, komponentes parasti ir aizsargātas no putekļiem un akmeņiem ar apvalkiem, bet šasija ir pakļauta "griezes vērpšanās spēkam", ir nepieciešams viegls tūnings, lai līdzsvarotu tās darbību. Piedziņas attiecību regulēšana ir aprobežota ar rūpnieciski ražotiem komplektiem.
Siksnu motoru šasijām mēdz izstiepties un plīst siksnas, smiltis un akmeņi iekrītot šasijā mēdz pārrīvēt siksnas un skriemeļus. Pieredzējušiem braucējiem siksnas piedziņa sniedz iespēju ļoti precīzi regulēt attiecības, kas bieži vien ir svarīgāk par nedaudz apgrūtinātu apkalpošanu.

 

Baterijas šasijai ir kādas īpašas?

Jā, iebert ieksā Duracell nesanāks. d10rc.lv komūna iesaka izmantot LiPo tipa akumulatorus. Drifta šasijām der 2S cietā korpusa akumulatori ar 7,4V spriegumu. Jo vairāk mAh, jo labāk – pārējie parametri driftā nav īpaši svarīgi. Šobrīd topā ir >5000mAh ietilpīgi akumulatori. NiMH baterijas maksā gandrīz tikpat, bet kalpo mazāk. Ieguldīt tajos lielu naudu nav prātīgi.

Kvalitatīvus LiPo akumulatorus Latvijā tirgo Gens Ace pārstāvniecība.

 
Kā lādēt? 
Ap 5 Ls maksājošie lādētāji uzpilda NiMH baterijas 4-5 stundas, un kategoriski neder LiPo tipa akumulātoriem. Nopietnai braukšanai būs vajadzīgs balansējošais lādētājs, piemēram SkyRC iMAX B6. Ar sūtīšanu un muitu, šis prieks izmaksās ~30 Ls, bet mēdz noderēt arī citur saimniecībā, piemēram lādējot 1:1 auto akumulātorus. LiPo lādēšanai būs vajadzīgs arī ugunsdrošs maisiņš, nopērkams turpat kur lādētājs. Sacensībās LiPo lādēšana bez maisa ir aizliegta.
 
 
 
 
 
Cik ilgi var braukt ar vienu akumulātoru?
Atkarībā no šasijas regulējumiem, riepām un seguma. Vairākumam kopienas biedru 5000mAh akumulātors iet stundu, un uzlādējas tikpat ātri. Respektīvi, ar diviem akumulātoriem un pie 1:1 auto pieslēgta lādētāja var pulēt stāvvietu cauru diennakti. 

 

Kāds ir pults darbības radiuss? 

Vairāk, nekā pietiekams. Ar 2.4 GHz pulti var aizripināt modeli pāri visai "333" kartinga trasei. Saprast, uz kuru pusi mašīna brauc, no tāda attāluma gan nevar.

 

Kas ir Brushless Kit? 

Lētākos RTR komplektos iekļautais kolektormotors nav konkurētspējīgs uz paklāja, un mēdz sagādāt raizes izdilstot slotiņām. Bezkolektora motors un tam attiecīgs regulātors (ESC) atrisina šo problēmu. HPI Sprint 2 Flux komplektā jau ir iekļauts labs bezkolektora komplekts.

Mainot motoru, pievērsiet uzmanību zobratiem, un sekojiet temperaturai - ar nepareizu piedziņas attiecību, motoru var nosvilināt!

 

Nepatīk Nissan, gribu BMW!

Virsbūve automodelismā ir plāns polikarbonāta vāks, kuru var mainīt pēc noskaņojuma. Vairākumam modelistu ir atsevišķa virsbūve nokaušanai treniņos, un otra (trešā, ceturtā...) sacensībām un paraugdemonstrējumiem - koši izkrāsota, ar uzlīmēm un apgaismojumu. Iesācējam ieteicams neiespringt par pirmo "bundžu", jo kamēr pats iemācīsies braukt, un visi draugi pabraukāsies, virsbūve būs metama ārā.

 

   

 

Kādi instrumenti ir vajadzīgi? 

RTR komplektos ir iekļautas specifiskas atslēgas. Skrūvgriežus, plakstangas, knaibles un nazi var iegādāties jebkurā saimniecības veikalā.

 

 

 

Vai nebūs lētāk pirkt pa daļām? 

Ja iet runa par iesācēju līmeņa ekipējumu, tad lētāki par RTR komplektiem no veikala būs tikai tādi paši RTR komplekti, bet lietoti. Jebkurā gadījumā, zem 100 Ls savākt visu nepieciešamo nesanāks.